نشر خبر

آخرین عناوین

پربیننده ترین

کد مطلب: 31046
تاریخ انتشار: 1396-09-16 13:37
دانشگاه‌های امروز از دانشجویانی پرشده که نمی‌توانند آزادانه بیندیشند، نمی‌توانند آزادانه بیان کنند و حتی اگر نظراتشان هم بیان کردند گوش شنوایی نیست که آن‌ها را بشنود و عمل کند، با اینکه در همه جای دنیا مبدأ تحقیقات برای تحولات صحیح اجتماعی دانشگاه است.

پایگاه تحلیلی خبری دانشجوپرس، در اکثر کشورهای دنیا دانشگاهیان و به‌طور کل قشر تحصیل‌کرده، از جایگاه اجتماعی و اقتصادی مناسب و مثال‌زدنی برخوردارند، در کنار این‌که دل‌مشغولی‌های معنوی و معیشتی آن‌ها از سوی نهادهای مسئول پاسخ داده می‌شود، فضای مناسبی هم برای تحصیل وتواید علم در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
 
اما متأسفانه این بحث در ایران متفاوت است. در اینجا دانشجو از بدو ورود منبع درآمدزایی دولت می‌شود، مخصوصاً دانشگاه‌های دولتی که میزبان تعداد زیادی دانشجوی غیربومی است، دانشجوی این دانشگاه‌ها برای اسکانش باید پول دهد آخر هم آن را درجایی اسکان می‌دهند که مناسب او نیست، برای غذایش باید پول بدهد ولی غذا هم چنگی به دل نمی‌زند، برای تفریحش باید پول دهد زیرا مکان تفریحی سالم و درخوری در دانشگاهش نیست و حتی بعضاً پولی است. و بعد از گرفتن مدرک هم باید در خانه بماند و به آینده صرفاً امیدوار باشد. این تعداد زیاد نیروی انسانی تحصیل‌کرده اگر دست دولت‌مردانی جز دولت‌مردان ما می‌افتاد مطمئن باشید با آن‌ها جهان را فتح می‌کردند.
 
زمانی می‌توان از دانشجو انتظار پیشرفت و درنتیجه پیشرفت جامعه  را داشت که تمامی شرایط به‌صورت درست فراهم باشد. دانشجو برای آنکه بتواند ایرانی دینی و پیشرفته بسازد و انتظارات جامعه را برآورده کند باید آزاد، پرنشاط، امیدوار و سخت‌کوش باشد، صفاتی که بابی توجهی مسئولین به‌تدریج در حال مردن است.
 
دانشجویی که باید نسبت به تمام اتفاقات پیرامونش حساس باشد و نسبت به اشتباهات واکنش نشان دهد و دنبال راه‌حل باشد حالا تمام دغدغه‌های ذهنی‌اش دوری از دیار و کیفیت غذا و سریع پاس کردن واحدها است و اگر هرچه سریع‌تر آن‌ها را پاس نکند سنوات می‌خورد و مجبور می‌شود برای لحظه‌لحظه زندگی‌اش در آن دانشگاه پول بدهد.
 
و این هرگز زیبنده جامعه و حکومت اسلامی که می‌خواهد مهد تمدن اسلامی باشد نیست. زندگی نباتی را در دانشگاه‌ها باید شکست ودانشجورا به کار گرفت تا در آینده‌ی زندگی خود و در اجتماع فردی تأثیرگذار و مفید باشد.
 
دانشگاه‌های امروز از دانشجویانی پرشده که نمی‌توانند آزادانه بیندیشند، نمی‌توانند آزادانه بیان کنند و حتی اگر نظراتشان هم بیان کردند گوش شنوایی نیست که آن‌ها را بشنود و عمل کند، با اینکه در همه جای دنیا مبدأ تحقیقات برای تحولات صحیح اجتماعی دانشگاه است.
 
مشکلات صنفی و رفاهی که تقریباً در تمام دانشگاه‌ها یکسان است از این قبیل‌اند: افزایش هزینه‌های تغذیه،افزایش اجاره ‌بهای خوابگاه، اجرای قانون سنوات بدون در نظر گرفتن رشته و یا مشخصه‌های مربوطه دیگر، عدم وجود یا ضعف شوراهای صنفی و رفاهی، که اگر تمام یا قسمتی از این‌ها حل شود می‌توان زمینه‌ای مناسب برای تحصیل موفق دانشجویان را فراهم کرد.
 
برای حل این مشکلات می‌بایست اول مرجعی مسئول وجود داشته باشد تا بر تمام مشکلات صنفی دانشگاه‌ها نظارت کند و در هر دانشگاهی یک دفتر داشته باشد، مرجعی که متشکل از خود دانشجویان باشد.
 
و دیگر اینکه مسائل خدماتی دانشگاه در زیر ذره‌بین‌های نظارتی به بخش خصوصی واگذار گردد، و دانشجویان در دانشگاه بااتصال به صنعت و بازار کار برای خودشان و البته دانشگاه درآمدزایی کنند و به تجربه لازم کاری دست یابند، البته این موضوع کاربردی کردن دروس دانشگاهی را می‌طلبد.
 
در آخر با گرامی داشت روز دانشجو و دعا برای شادی ارواح شهدای 16 آذر، امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکلات تحصیل در دانشگاه‌ها و بیکاری در جامعه رفع شود تا جوانانی پویاتر و جامعه‌ای پیشرفته‌تر داشته باشیم.
 
یادداشت از؛ سجاد استیری، نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند
انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «دانشجوپرس» نیست و این رسانه صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.
 

نظر شما