نشر خبر

آخرین عناوین

پربیننده ترین

کد مطلب: 31509  |  
تاریخ انتشار : 1396-11-12 09:16
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که فاطمیه در واقع نماد دفاع از ولایت و هزینه‌کردن در پای اعتقادات است، گفت: پیام اصلی فاطمیه این است که در همه ی زمان‌ها، آن پیامی را دریافت کنیم که مطابق با شرایط مکانی، زمانی و ولایتمداری باشد.

به گزارش دانشجو پرس ، حجت‌الاسلام حسین سابقی، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خاورستان با بیان این‌که به جز دهه‌ی محرم در روایت چیزی به عنوان دهه فاطمیه عنوان نشده است، گفت: در این خصوص نظر برخی از مراجع، فاطمیه سه روز بوده که سه روز (11، 12 و 13 جمادی الاول) فاطمیه اول و سه روز (1، 2، 3 جمادی الثانی) به فاطمیه دوم اختصاص دارد که بر این اساس اختلافات تاریخی زیادی وجود دارد که امروزه با طولانی کردن و توسعه دادن فاطمیه نگاه منفی و زدگی از دین را از جهات گوناگون ایجاد کرده‌اند.

 
وی با بیان این‌که فاطمیه در واقع نماد دفاع از ولایت و هزینه‌کردن در پای اعتقادات است، افزود: پیام اصلی فاطمیه این است که در همه ی زمان‌ها، آن پیامی را دریافت کنیم که مطابق با شرایط مکانی و زمانی ما، وظیفه‌ی خود نسبت به ولایت را انجام دهیم.
 
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در واقع شهادت حضرت زهرا (س) از مسائل قطعی تاریخ شیعه است که حتی در کتب اهل سنت نیز شواهد متعددی بر این ادعا وجود دارد زیرا اصل شهادت و مظلومیت ایشان قابل انکار نیست.
 
سابقی گفت: تبیین مسئله شهادت حضرت زهرا (س)، پیام حرکت ایشان و خطبه‌ای که خواندند و اقدامات عملی که انجام دادند باید به گونه‌ای باشد که با سایر ارکان اعتقادی که همان مسئله وحدت است منافاتی نداشته باشد یعنی نباید فاطمیه را به گونه‌ای مطرح یا برگزار کنیم که منافاتی با رکن وحدت اسلامی داشته باشد؛ وحدتی که حتی حضرت علی (ع) به یک معنا حاضر شدند در مقابل مصائب فاطمی و به‌خاطر خدشه‌دار نشدن مسئله وحدت صبوری کنند.
 
وی عنوان کرد: در حال حاضر عده‌ای به نحوی مسئله فاطمیه را مطرح می‌کنند که با یک سری جزئیات یا کم و زیادکردن‌ها این مسئله را عملا تبدیل به ضد وحدت می‌کنند.
 
استاد حوزه و دانشگاه اظهارکرد: در واقع از یک سو ما به عنوان مدعیان تفکر انقلاب اسلامی مسئله وحدت بین شیعه و سنی را مطرح می‌کنیم و شعار وحدت می‌دهیم و از سوی دیگر به بهانه فاطمیه به مقدسات دیگران توهین کنیم که هم در مقام عمل و هم در مقام ادعا به یک معنا، یک منافاتی است که باید به آن توجه شود.
 
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: مراسم عزاداری فاطمیه باید مراسمی معقول، همراه با سخنرانی، ذکر مصیبت و حفظ نکات وحدت باشد که به جای راه انداختن دسته‌جات سینه زنی در خیابان در داخل مساجد و حسینیه ها برگزار شود.
 
سابقی، با اشاره به این‌که فاطمیه یک مسئله درون مذهبی است و باید آن را بپذیریم، افزود: چنانچه در حال حاضر با هر مصیبتی و راه انداختن هیئات عزاداری و دسته جات سینه زنی در خیابان ها و بستن راه مردم در خیابان با وجود مسئله امنیتی در برخی از شهرها که نه تنها موجب تبلیغ مذهب نیست بلکه باعث دلسردی و زدگی مذاهب گوناگون از دین می‌شود که نتیجه ی طبیعی آن به مرور زمان لوث شدن مسئله عاشورا را نیز دنبال خواهد داشت.
 
وی اضافه کرد: هم‌چنین راه انداختن هیئات عزاداری بهتر است مخصوص عاشورا باشد تا ابهت و عظمت آن و عطش و تشنگی مخاطب حفظ شود و در نهایت اگر کاری خواسته باشند از این جهت انجام شود باید در چارچوب این مسائل ذکر شده صورت گیرد.
 
سابقی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در بعد تبیین پیام فاطمیه یعنی مسئله ولایت می‌تواند با ترویج منطقی خطبه‌ی فاطمیه، انتخاب فرازهایی از نهج البلاغه، سخنرانی، برگزاری مسابقات فرهنگی با محوریت فرمایشات حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت علی (ع) در نهج البلاغه که این ها همه کارهای علمی و ماندگاری است، دست دردست هم دهند تا نقش موثر و پررنگ‌تری در جهت برگزاری مراسم عزاداری معقول و ارزشمند داشته باشند.
 
وی گفت: مراسم عزاداری باید به گونه‌ای مدیریت شود تا به جای این‌که بودجه‌ها و هزینه‌ها صرف تشریفات و ظواهر شود یا اینکه صرفا به یک کتیبه و سیاهی بسنده کرد باید به سمتی رفت که آن اثر را ماندگار کرده و ذهن مخاطب را با بینش و معارف فاطمی در طول عمرش درگیر کرد و این بهانه ای باشد که این حیات اسلام وابسته به تبیین معارف و هم‌چنین فاطمیه برای ترویج معارف حقیقی و دفاع از مکتب اهل بیت(ع) در چارچوب منطقی بدون توهین به مقدسات که اگر به این سمت و سو حرکت شود ان‌شاءالله رضایت حضرت زهرا(س) در این راستا بیشتر خواهد بود.
 
انتهای پیام/

نظر شما