نشر خبر

آخرین عناوین

پربیننده ترین

کد مطلب: 31387  |  
تاریخ انتشار : 1396-10-18 19:29
در نشست خبری نمایندگان تشکل‌های دانشجویی پیرامون حوادث اخیر دانشگاه تهران مطرح شد:
شورای صنفی دانشگاه تهران، مقر مارکسیست‌هاست/ دانشجویان باید حرف مردم را به گوش مسئولین برسانند
تفکرات منحرف و مارکسیست‌ها در دانشگاه تهران به دنبال تشکلی هستند تا خودشان را در آن بزنند و قطعا شورای صنفی برای آنها غنیمت است. جنبش دانشجویی باید جهت‌دهنده باشد؛ باید علم اقتصاد مقاومتی را بردارد. اقتصاد مقاومتی در عمل اجرا نمی‌شود و باید مردم و مسئولین همه همدل و یکصدا آن را اجرا کنند.

به گزارش دانشجو پرس ، نشست نمایندگان تشکل‌های دانشجویی برای بررسی حوادث اخیر کشور و دانشگاه تهران در دفتر خبرنامه دانشجویان ایران برگزار شد.

در این نشست خبری، شایان نادری عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران، امین نوریان عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران، محمدعلی رئیس‌السادات دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران و مهدی غیرتمند دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر حضور یافتند و نظرات خود را پیرامون حوادث اخیر در دانشگاه تهران و سطح کشور اظهار کردند.

مشروح سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این نشست خبری را در ادامه به تفکیک می‌خوانید:

نادری: اکثر دانشجویان دستگیر شده، بیرون از دانشگاه بودند/ مطالبات شورای صنفی دانشگاه تهران سیاسی است

شایان نادری عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران با اشاره به لزوم شفاف‌سازی این مسائل گفت: بدون شفاف‌سازی شاهد برداشت‌های متفاوت رسانه‌ها هستیم. در سطح کشور تجمعاتی دیدیم و این تجمعات اعتراض‌آمیز حتی از دو سال قبل در مقابل مجلس یا نهاد ریاست جمهوری در خصوص مسائل و نارسایی‌هایی در حوزه کشاورزی و یا اختلاص برخی موسسات مالی بودیم اما هیچ جوابی از هیچ یک از مسئولین نشنیدیم.

نادری افزود: هیچکدام از مسئولین پای درد دل مردم نیامدند و اعتراض آنها را نشنیدند تا اتفاقاتی مثل گرانی‌های اخیر این مسائل را تشدید کرد و باعث اعتراضات گسترده‌تر مردم شد. در این میان اما یکسری اخلال‌گر مطالبات مردم را به حاشیه بردند و با ایجاد اغتشاشا و نا امنی، به اموال عمومی آسیب رساندند.

این فعال دانشجویی درباره اعتراضات دانشگاه تهران گفت: اغلب اغتشاش‌گران روز اول، دانشجوی دانشگاه تهران نبودند و حراست می‌توانست جلوی ورود انها به دانشگاه را بگیرد. غالب این اغتشاش‌گران افرادی بودند که از بیرون به دانشجویان داخل دانشگاه ملحق شده بودند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کسی نمی‌تواند بگوید که وضعیت گل و بلبل حاکم است افزود: دولت، مجلس و قوه قضاییه هرکدام ضعف‌هایی دارند و باید پاسخگوی این ضعف‌ها باشند اما این پاسخگویی را ندیدیم. با وجود اینکه قوه قضاییه در چشم‌تر از سایر قواست اما شفاف‌سازی چندانی صورت نگرفته است.

دانشجوی دانشگاه تهران درباره مسئله شفاف‌سازی در ماجرای دستگیری‌های اخیر گفت: وزیر، دادستان و یا مسئولین دانشگاه تهران هرکدام یک چیزی می‌گویند. این در حالی است که برخی از دانشجویان دستگیر شده در موقع دستگیری اصلا در دانشگاه نبوده و در سطح شهر بودند. در این زمینه باید شفاف‌سازی شود تا رسانه‌ها برداشت غلطی نکنند.

نادری در ادامه با تاکید براینکه مطالبات مردمی بحق است، تاکید کرد: دولت بجای فرافکنی باید به این مطالبات پاسخ بدهد. برای مثال دولت باید درباره شبهات بودجه توضیحات برای مردم روشنگری کند تا شبهه‌ای باقی نماند.

عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران هچنین با انتقاد از عملکرد صدا و سیما افزود: صدا و سیما اتفاقات اخیر تهران را به شکل نامطلوبی پوشش داد و این در حالی است که اگر این اطلاعرسانی صحیح صورت گیرد، مردم به برای مجعیت خبری به سراغ کانال‌ها و شبکه‌های ضد انقلاب می‌روند.

این فعال دانشجویی درباره سررشته‌های فعالیت سیاسی در شورای صنفی دانشگاه تهران به ویژه در حوادث اخیر گفت: یکی دو سال است که هرگونه تجمع و مطالبه‌گری شورای صنفی دانشگاه تهران، رنگ و بوی سیاسی دارد؛ دانشگاه هم از وجود اینها اطلاع دارد کاری نمی‌کند.

وی در ادامه با اشاره به تحصن این دانشجویان پیش از رای اعتماد منصور غلامی به عنوان وزیر علوم در مجلس، خاطرنشان کرد: این تشکل هر بار تجمعات غیرقانونی برگزار می‌کند و تا کنون هم درباره این قانون‌شکنی‌ها هیچ پاسخی نداده‌ و این موضوع باعث می‌شود که مطالبات صنفی دانشجویان، رفته‌رفته در قالب‌های سیاسی گم شده و از بین برود.

این فعال دانشجویی گفت: اگر بین دانشجویان دانشگاه تهران نظرسنجی کنید که شورای صنفی تا چه میزان مطالبات صنفی انان را پیگیری می‌کند، خواهید فهمید که شورای صنفی چقدر با مشکلات دانشجویان مواجه بوده است. آیا پیگیر بودند؟ اگر بودند چه نتیجه‌ای حاصل می‌شد؟ تا کنون نباید دانشجویان تغییراتی در مشکلات و مطالبات صنفی و مهمشان از قبیل سنوات، گرانی و کمبود خوابگاه و ... مشاهده می‌کردند؟

شایان نادری در ادامه با اشاره به رسالت فعالی جنبش دانشجویی افزود: باید صدای کارگر و معدن‌کری باشیم که ماه‌هاست حقوق نگرفتند و مشکلات معیشتی، آنان را به سختی انداخته است. واقعا سخت است مسئولین ما مدیریت تراز انقلاب اسلامی ندارند و این موضوع باعث سرخوردگی مردم می‌شود.

عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران همچنین ابراز عقیده کرد: مسئولین به اسم جمهوری اسلامی، فضای یاس و ناامیدی در مردم ایجاد می‌کنند و روسای قوا به جای پاسخگویی، توپ را در زمین یکدیگر می‌اندازند در حالی که نباید اینکونه باشد و مراقب باشند که مسائل اصلی و فرعی قاطی نشود.

نوریان: شورای صنفی دانشگاه تهران مقر مارکسیست‌های منحرف است/ دانشجویان معترض، مشکلات عقیدتی داشتند

امین نوریان، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران درباره حوادث اخیر دانشگاه تهران گفت: بسیاری از دانشجویانی که آن روز آمده بودند، مشکل اقتصادی و معیشتی نداشتند، بلکه مشکل عقیدتی داشتند.

نوریان با اشاره به اینکه فضای آزاد ایجاد نشده بود تاکید کرد: قراردادن دانشجویان در مقابل یکدیگر کار بسیار اشتباهی بود که اگر مطالبات رهبر معظم انقلاب در باب کرسی‌های آزاداندیشی را پیگیری می‌کردیم، امروز با مشکلاتی از قبیل بحث و دعوا موجاه نمی‌شدیم.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه حوادث اخیر حاصل شبهات اعتقادی و فکری است ادامه داد: مرکز این فتنه‌ها در خارج از کشور بود و از آن طرف مرزها هدایت می‌شد.

این فعال دانشجویی تنها راه برون رفت از مشکلات فعلی را اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: شکست‌های پی در پی و اخیر دشمن در منطقه باعث شد تا آشوب را به داخل کشور بکشانند.

وی در ادامه با تصریح اینکه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران عمدتا دغدغه‌های صنفی ندارند و به دنبال مسائل سیاسی هستند افزود: اینها ابزار دست حامیان اغتشاشات در خارج از کشور بودند.

دانشجوی دانشگاه تهران همچنین ابراز عقیده کرد: تفکرات منحرف و مارکسیست‌ها در دانشگاه تهران به دنبال تشکلی هستند تا خودشان را در آن بزنند و قطعا شورای صنفی برای آنها غنیمت است.

امین نوریان در ادامه با تاکید بر وظیفه اصلی جنبش دانشجویی گفت: صرفا اعتراض به دولت و مجلس، فایده‌ای ندارد و مشکلی با این چیزها حل نمی‌شود. جنبش دانشجویی باید جهت‌دهنده باشد؛ باید علم اقتصاد مقاومتی را بردارد. اقتصاد مقاومتی در عمل اجرا نمی‌شود و باید مردم و مسئولین همه همدل و یکصدا آن را اجرا کنند.

رئیس‌السادات: مسئولین دانشگاه تهران، تذکرات ما درباره شورای صنفی را جدی نگرفتند/ دانشجویان باید حرف مردم را به گوش مسئولین برسانند

محمدعلی رئیس‌السادات، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در این نشست خبری با اشاره به وجود یک زمینه برای بروز اعتراضات اخیر در کشورف گفت: باید به این فکر کنیم که جمعیت نچندان کمیاز مردم با این اعتراضات همراه شدند.

رئیس‌السادات با تاکید براینکه برخلاف دوره‌های قبلی اعتراضات، اینبار اعتراض مردم به جای یک عامل، چند عامل داشته است، افزود: یکی از ابعاد اعتراض مردم، بعد معیشتی و اقتصاد بوده است که ان را نمی‌شود کتمان کرد.

این فعال دانشجویی گفت: کارگری که چند ماه است حقوق نگرفته اگر بشنود که یک نماینده گفته اگر حقوق من افزایش نیابد دزدی می‌کنم، بسیار برایش سخت خواهد بود. همین مثل خودش ریز و درشت مسائلی را که در حوزه معیشت، اعتراض مردم را برانگیخت نشان می‌دهد.

وی در ادامه افزود: اما تمام این اتفاقات بر سر بحث معیشت نیست؛ بالاترین درصد بیکاری جوانان در کرمانشاه است. این در حالیست که ضعف اقتصادی دولت نیز بر سر زلزله کرمانشاه مشخص شد و دولت حتی نتوانست برای زلزله‌زدگان بودجه‌ای برای تهیه کانکس تهیه کند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران ادامه داد: این در حالی بود که صدای دیگری از اعتراضاتی که بر مسائل اقتصادی در کرمانشاه به وجود آمده بود به گوش می‌رسید، صداهایی که رنگ و بوی اختلاف قومیتی داشت؛ مثلا صدایی که از اعتراضات اقتصادی و معیشتی در تهران یا مشهد نیز به گوش می‌رسید، صداهایی سیاسی بود و این مسائل نشان می‌دهد که با عوامل متعددی در ماجرای نارضایتی مردم مواجه هستیم اما احتمالا بزرگترین دلیل، همان دلیل اقتصادی است.

دانشجوی دانشگاه تهران درباره اعتراضات شکل گرفته در این دانشگاه گفت: دانشجویان این دانشگاه خودشان را که با دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها مقایسه می‌کنند، اختلافاتی را مشاهده می‌کنند، اختلافاتی عمده‌ی مشکلش، مسئله‌ی پرداختن با دانشجو است و عمده‌ی ان مسائل صنفی از قبیل امور رفاهی و تغذیه تا میز و نیمکت و کلاس و ... است؛ به همین دلیل زمینه بروز اعتراضات صمفی در دانشگاه تهران وجود داشت.

وی با اشاره به جریانی زیرزمینی در دانشگاه تهران که از شرایط بوجود آمده استفاده کرد، افزود: علی رغم تذکرات مکرر دانشجویان به مسئولین دانشگاه مبنی براینکه این جریان در شورای صنفی نه صدای صنفی دارد و نه صدای دانشجویی اما این تذکرات مورد توجه قرار نگرفت.

محمدعلی رئیس‌السادات درباره آبشخور این جریان گفت: این جریان که اولویت دوم و سومش مسائل صنفی است، یک جریان ایدئولوژیک سیاسی بود. جریانی که عناد خود را نسبت به قانون اساسی جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه را علنی بیان می‌کند و این در حالیست که زمینه فعالیت این جریان در داخل دانشگاه فراهم است.

این فعال دانشجویی با تاکید براینکه روی تشکل‌های انقلابی دانشگاه فشار است و برنامه‌های مجوزدار این تشکل‌ها حتی اجازه برگزاری پیدا نمی‌کند، خاطرنشان کرد: اما همین جریان با یک رهاشدگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مواجه است و هیچ کسی هم ان را بعهده نمی‌گیرد و کار به جایی رسیده است که مسئولین دانشکاه از سایر تشکل‌ها خواستند تا فکری به حال این جریان کنند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، تکلیف پیش روی جنبش دانشجویی در برحه‌ی فعلی را بر سه قسم دانست و تاکید کرد: در حال حاضر متاسفانه به دلیلی اتفاقاتمتعددی که در دهه دوم و سوم انقلاب اسلامی افتاده است، جریان دانشجویی از جریانسازی در کشور فاصله گرفته و نیاز به همفکری و کنکاش درونی خود دارد که تاثیرگذاری سابق خود را بدست آورد.

وی تکلیف دوم جنبش دانشجویی را مطالبه‌گری و حلقه واصل بین مسئولین و مردم دانست و افزود: دانشجویان باید حرف بدنه جامعه را به گوش مسئولین برسانند و این در حالیست که مسئولین فرار می‌کنند و پای صحبت دانشجویان نمی‌نشینند.

دانشجوی دانشگاه تهران، آخرین تکلیف جنبش دانشجویی را بیشتر متوجه به دولت است، ارائه راهکار به دولت دانست و گفت: دانشجویان باید بتواند در کنار نقدی که می‌کنند بتوانند راهکار ارائه کنند و این نیازمند نوگرایی و جوانگرایی در کشور و بدنه مسئولین است. خیلی از این مسئولین حتی پیش از انقلاب دانشجو نبودند و به لطف این انقلاب وارد دانشگاه شدند و مدرک گرفتند اما اکنون حاضر نیستند زمین بازی را به جوانان واگذار کنند.

غیرتمند: چرا به جای مسئولین، یک کانال تلگرام، مطالبات مردمی را بر سر دست می‌گیرد؟/ چرا مسئولین دانشگاه تهران، اینقدر دست شورای صنفی را باز گذاشتند؟

مهدی غیرتمند، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خیلی‌ها می‌گویند که بخشی از این مطالبات اقتصادی از خارج از کشور شروع شد. اما افرادی که در مشهد اعتراض کردند اتفاقا انقلابی و مومن بودند و 9 دی را نیز همین‌ها خلق کرده بودند اما چرا مطلبات اقتصادی مردم رنگ و بوی سیاسی گرفت؟ باید ببینیم که مطالبات اقتصادی نشانه چه چیزی بود. قضاوت نمی‌کنیم اما چه کسانی از این مطالبات اقتصادی و فضای امنیتی و سرکوب نهایی به وجود آمده سود می‌بردند؟

غیرتمند افزود: تقریبا 40 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد اما مردم هنوز وضعیت خوبی ندارند. چرا در حالی که علما و بزرگان ما که به عنوان هادی اعتراضات مردمی در عراق و سوریه فعالیت می‌کردند اما یک شبکه تلگرامی به راحتی کشور ما را به هم می‌ریزد؟ علتش هدفگذاری دشمنان است.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: کدامیک از مسئولین و مراجع کشور بین مردم آمدند و کطالبات مردم را پیگیری و هدایت و رهبری کردند؟ چرا یک کانال تلگرامی باید بیاید و این مطلبات را پیگیری کند و هدایت افکار عمومی را از این طریق دست بگیرد؟

وی با تصریح وجود دشمنان ابراز عقیده کرد: خودمان هم مقصریم که این فضا را به راحتی برای دشمن خالی کردیم. مرجعیت شیعه در گذشته قدرت‌های زیادی داشته اما چه اتفاقی افتاده است که به اینجا رسیدیم؟

دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید براینکه دانشگاه تهران همواره مقر خوبی برای چپ‌ها و نوسوسیال‌ها بوده است، افزود: مسئولین دانشگاه تهران چه می‌کنند که اینها انقدر دستشان باز است؟ این جریان در دانشگاه تهران اجازه انجام هر کاری را به خود می‌دهد.

وی با تاکید براینکه مقصر اصلی این اتفاق، مسئولین دانشگاه تهران هستند، خاطرنشان کرد: چرا درب دانشگاه را نبستند و اجازه ورود هر کسی را به دانشگاه در آن روز دادند؟ این نشان می‌دهد که مسئولین بدشان نمی‌آمد چنین اتفاقاتی بیفتد.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره مظلوم‌نمایی پیرامون بازداشت برخی از دانشجویان گفت: دانشجو را چه چیزی دانشجو می‌کند؟نوع تفکر، برخورد و تحلیل باعث ارزشگذاری برای یک دانشجو می‌شود و نام دانشجو را بر وی می‌نهد. اما وقتی کسی اون ارزش را برای خودش قائل نیست چه فرقی می‌کند در کسوت یک دانشجو یا حتی یک روحانی باشد؟ اینکه بگوییم چون دانشجو هست نباید دستگیر شود این اشتباه است چراکه همه در برابر قانون یکسان هستند و این دستگیری‌ها برای حفظ امنیت مردم بوده است.

وی درباره نوع فعالیت شورای صنفی گفت: شوراهای صنفی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خوب است و دغدغه‌های دانشجویان را پیگیری می‌کند؛ همه جا مثل دانشگاه تهران نیست که افراد به راحتی به درون تشکل‌های دانشجویی از قبیل شورای صنفی نفوذ کنند. چرا باید هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران اجازه ورود افراد معلوم‌الحال را به شورای صنفی بدهد؟

این فعال دانشجویی افزود: اغتشاشات بالاخره تمام شد اما آیا با تمام شدندش همه چیز تمام شد؟ مردم ما واقعا نجیب هستند؛ در حالی که به واسطه‌ی مشکلات اقتصادی برای اعتراض به میدان آمده بودند، به محض اینکه رد پای منافقین در میدان دیده شد، رفتند اما همیشه مردم اینطور نمی‌مانند.

مهدی غیرتمند افزود: یک جریان سیاسی در حال ارتزاق کثیف از مطالبات اقتصادی مردم است و این موضوع در حالی است که باید برای حل مشکلات به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم و این ام تا وقتی که مثلا وزیر اقتصاد خودش غول واردات و صادرات است، محقق نمی‌شود.

وی درباره رسالت رسانه‌ها در این برحه‌ی مهم گفت: صدا و سیما و سایر رسانه‌های ملی، باید بدون ملاحظات امنیتی، وقایع را برای مردم شفاف کنند.

دانشجوی دانشگاه صنعی امیرکبیر تصریح کرد: اگر امام خمینی(ره) را همان سال 57 به مردم می‌گفت که در سال 96 مسئولینی خواهیم داشت که حقوق نجومی میگیرند و فرزندانشان اتومبیل‌های میلیاردی سوار می‌شوند، آیا مردم باز هم 98 درصد رای مواق می‌دادند؟

این فعال دانشجویی در پایان، وظیفه جنبش دانشجویی را حمایت از افراد مظلوم دانست و تاکید کرد: باید وارد عمل شویم؛ با بیانیه دادن و حرف زدن، کاری از پیش نمی‌رود.

 

منبع؛ خبرنامه دانشجویان ایران 

نظر شما