نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31188  |  
تاریخ انتشار : 1396-09-27 19:24
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: بسته سفرهای ارزان قیمت اعزام دانشجویان به عتبات نیازمند برخی هماهنگی های داخلی با مسوولان عراقی است و امیدوارم با اعزام 500 دانشجو در روزهای ابتدایی سال آینده این امر عملیاتی شود.

به گزارش دانشجو پرس به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمدرضا فقیهی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: این مساله مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم بود و از مهمترین این زیرساخت‌ها تهیه محل اسکان برای دانشجویان است که در همین راستا قرار شد از امکانات برخی نهادها در شهر کربلا استفاده کنیم.
وی پیشتر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفته بود که این سفرهای ارزان‌قیمت با پسران مجرد آغاز خواهد شد و اگر جواب مثبت گرفتیم سایر دانشجویان هم می‌توانند از این سفرها استفاده کنند.
فقیهی در ادامه این نشست خبری با اشاره به هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان که از 15 مرداد تا 6 آبان امسال برگزار شد، اظهار کرد: حدود 12 هزار نفر از دانشگاهیان در قالب 296 کاروان در آن دوره اعزام شدند.
وی افزود: 44 کاروان مختص دختران مجرد، 6 کاروان مختص پسران مجرد و 247 کاروان در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان، اختصاص به متاهلین و اساتید داشت که 237 مورد آنها اعزام هوایی و 60 کاروان از طریق راه های زمینی اعزام شدند.
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ادامه داد: 51 درصد افراد اعزامی هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان دارای مدرک کارشناسی، 25 درصد دارای مدرک ارشد و هشت درصد دارای مدرک دکتری بودند که در مجموع 63 درصد این افراد نخستین بار به عتبات مشرف می شدند.
وی یادآور شد: بر اساس آمارها، 26 درصد افرادی که در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان به شهرهای زیارتی کشور عراق مشرف شدند، سفرشان به منزله جشن ازدواج و یا ماه عسل بوده است.
فقیهی خاطرنشان کرد: استان های تهران، فارس، قم و خراسان رضوی به ترتیب با اعزام 57، 23، 18 و 17 کاروان بیشترین اعزامی های هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان را داشتند.

** آغاز مهلت ثبت نام هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان
وی با اشاره با هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان اظهار داشت: ثبت نام این دوره نیز از 25 آذر ماه تا پنجم دی ماه امسال ادامه خواهد داشت و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت سازمان نسبت به ثبت نام اولیه اقدام کنند.
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: بر اساس برنامه ریزی ها در این دوره حدود 17 هزار نفر در قالب420 کاروان از ابتدای بهمن ماه تا پایان اردیبشهت سال آینده به عتبات اعزام شوند.
وی با اشاره به تسهیلات ارائه شده در این زمینه همچون وام بانک ملت و صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سعی شده تا دانشگاهیان با کمترین دغدغه این سفر معنوی را داشته باشند.
فقیهی یادآور شد: هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان مصادف با ماه های رجب، شعبان، نوروز و ایام فاطمیه است و امیدوارم این دوره نیز بتوانیم بهترین امکانات را برای زوار دانشگاهی تدارک ببینم.
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان تصریح کرد: احتمال دارد برای روزهای اعتکاف بتوانیم از مسجد کوفه در این زمینه بهره مند شویم.

** طرح دعوت از ثبت نام کنندگان برای همراهی
مدیر روابط عمومی ستاد عتبات دانشگاهیان نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: طرح دعوت در طول مدت ثبت نام عتبات دانشگاهیان برگزار خواهد شد و امیدواریم متقاضیان سفر عتبات کشور با شرکت در آن، ستاد را در راستای ترویج فرهنگ زیارت همراهی کنند.
بیژن لطفی گفت: این طرح برای نخستین بار در دوره هفدهم با استقبال کم نظیر دانشگاهیان اجرا شد و در نهایت از میان شرکت کنندگان در آن، یک نفر بعد از قرعه کشی به صورت رایگان به عتبات عالیات اعزام شد.
وی افزود: ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با ارسال پوستر و بنر ثبت نام به دانشگاه ها، پخش تیزر تلویزیونی، نشست خبری، اخبار سایت لبیک و صفحات مجازی اقدام به اطلاع رسانی ثبت نام عتبات دانشگاهیان می کند اما با برگزاری این طرح بنا داریم دانشگاهیان را نیز در این امر فرهنگی و مذهبی سهیم کنیم.
لطفی یادآور شد: دانشگاهیان پس از ثبت نام در سایت لبیک، لینکی دریافت خواهند کرد که با ارسال آن به دوستان دانشگاهی خود از طریق پیامک، ایمیل، یا قراردادن آن در صفحات اجتماعی می توانند آنها را نیز به ثبت نام عتبات دانشگاهیان دعوت کنند و به ازای هر دعوت امتیازی کسب کنند. در نهایت از میان کسانی که بالاترین امتیازها را به دست بیاورند قرعه کشی برای یک سفر رایگان عتبات انجام خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: ستاد در شانزدهمین دوره عتبات دانشگاهیان در نوروز 96 نیز اقدام به برگزاری طرح عیدانه لبیک و زیارت نیابتی کرد که در آن طرح 13 هزار نفر شرکت کردند که برنده آن نیز به صورت رایگان در دوره هفدهم به عتبات عالیات اعزام شد.

نظر شما