نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31187  |  
تاریخ انتشار : 1396-09-27 19:21
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تاثیر نخبگان علمی در جامعه اشاره کرد و به طور خاص برگزیدگان جشنواره خوارزمی را پیشقراول های علمی کشور دانست که می توانند مشکلات جامعه را با خلق فناوری و تبدیل دانش به ایده و محصول مرتفع کنند.

به گزارش دانشجو پرس به نقل از ایرنا، عبدالرضا باقری امروز -دوشنبه- در آئین نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی، اقتصاد دانش بنیان را زیربنای اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: علم آموزی در ذات خود ارزشمند است ولی زمانی که علم به عمل در آید، اثربخش خواهد بود و اقتصاد دانش بنیان نمایانگر افرادی است که عمل را در عرصه علم وارد کردند.
قائم مقام وزیر علوم از مریم میرزاخانی به عنوان یک برگزیده جشنواره خوارزمی در سالیان گذشته یاد کرد و گفت : تجربه نشان داده است افرادی که در این جشنواره برگزیده می شوند، در آینده علمی ایران و جهان تاثیرگذار هستند و دستاوردها و فناوری های برگزیده فرصتی فراهم می کند که بتوانیم از تجربیات آنها تاثیر بگیریم و از این ایده ها در حل مشکلات کشور بهره ببریم.
باقری افزود: دانشگاه ها در ابتدا به تربیت نیروی انسانی و کارشناس در امور و مسائل کشور متمرکز بودند و در قدم بعدی پژوهش ها در اولویت قرار گرفتند و در حال حاضر که با این تجربه شاهد رشد علمی کشور بودیم باید از دانشگاه پژوهش محور به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کنیم.
وی افزود: بزرگترین مشکلات فارغ التحصیلان دانشگاهی، موضوع اشتغال است که اگر بتوانیم به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کنیم هر دانشجو می تواند افراد دیگری را نیز جذب بازار کار کند و در توسعه کشور نقش مهمی ایفا کند.
وی اظهار کرد: برگزیدگان جشنواره خوارزمی سرمایه های دانشی کشور هستند که با تکیه بر اعتماد به نفس شخصی قادر هستند روح اعتماد به نفس جمعی را در سایر دانشجویان تقویت کنند و ما نیز در نقش دولت، تلاش کردیم در سال های اخیر بستری فراهم شود که این افراد در شرکت های دانش بنیان با موانع کمتری روبرو شوند.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در گذشته نتایج علمی در یک جغرافیای خاص نمود پیدا می کرد ولی امروزه دانش و فناوری دیگر مرز نمی شناسد و می توان از این مسیر سایه خود را در سراسر جهان گسترده کرد. 
جشنواره خوارزمی هر سال از سوی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و با هدف شناسایی، معرفی، جذب و پرورش استعدادهای جوان کشور در زمینه‌های مختلف علم و فناوری، ارج نهادن و تقدیر از پژوهشگران و نوآوران و ترویج فرهنگ نوآوری و کاربردی کردن نتایج تحقیقات برگزار می شود.
مراسم تقدیر از محققان نوجوان و جوان برگزیده نوزدهمین جشنواره‌ جوان خوارزمی صبح امروز همزمان با آخرین روز هفته پژوهش با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار شد و در بخش دانش‌آموزی از 30 دانش‌آموز پژوهشگر و در بخش جوان از 11 محقق برتر تقدیر شد.

نظر شما